Evde Sağlık Hizmetleri

Bu sayfaya erişim şifre ile sağlanmaktadır.EVDE SAĞLIK HİZMETİ NEDİR?

*  Evde Sağlık Hizmeti, yatağa tam bağımlı olan hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında hastaya tanı koymaktan ziyade tanısı konulmuş, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibinin, uygulanmasının ve hasta yakınlarının ya da bakmakla görevli kişilerin bu konudaki eğitimini sağlayarak hizmet vermektedir.

*  Birimimiz sadece hafta içi mesai saatlerinde ve randevu sistemi ile hizmet vermektedir.

* Çankaya  Belediyesi  sınırlarında  ikamet  eden  hastaların  kaydı  yapılmakta  ve  hastanın ikamet ettiği adrese bir gün önce telefonla  randevu verilerek hastanın evine gidilmekte genel muayenesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Hekimi Tarafından yapılmakta ve  Evde  Sağlık Hizmetleri’nden yararlanıp yararlanamayacağına karar verilmektedir.

*  Takibe alınan hastaların gerekli tetkiklerinin yapılması, sürekli kullanılan ilaçlarının doğru kullandırılması konusunda eğitim verilmesi, takibinin yapılması,  gerekli tıbbi malzeme ilaç ve heyet raporlarının yenilenmesi, yatak yarası varsa pansumanlarının yapılması ve gereğinde bakımından sorumlu kişilere de bu konuda eğitim verilmesi, gerekli durumlarda Fizyoterapist desteği ile hasta yakınlarının egzersiz konusunda  eğitilmesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır.

 

KİMLER FAYDALANABİLİR?

* Kronik hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi gören ve taburculuk sonrası tetkik takibi gerekenler,

* Yürüyemeyen ve yatağa bağımlı olup özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda olan yatalak hastalar ( örneğin Alzheimer, demans, felç gibi... )

* Zihinsel engelli olan ( Mental Retardasyon ) kişiler,

* İleri evre kanser hastaları.

 

 

NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?

 

1-  Hastanın bakımını üstlenen hasta yakınları doğrudan hastanemiz Gazi ek  binasında bulunan Evde Sağlık Hizmetleri Birimine başvurabilirler.              

2-312  211 20 40 numaralı telefonu arayarak birimimize başvurabilirler.

3-  444 38 33 numaralı İl Sağlık Müdürlüğü Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi aracılığı ile başvurabilirler.

 

4- Aile Hekiminin hastayı evde muayenesi sonucunda koordinasyon merkezine hastayı bildirmesi ile başvurulabilir.   
 

 

Hastalarda yeni gelişen hastalıklar ve acil durumlar için 112 Acil Ambulans Servisi’nden yardım istenmesi gerekmektedir.

 

BİRİM SORUMLUSU HEMŞİRE

AYFER KANCA

 

 

Birimler
Sağlık Bakanlığı Duyuruları
    
TKHK Duyuruları
Web Uygulamaları